Board Details

International Peace Garden, Inc., Board of Directors of the

Type of Board: Policy Making Pay/Benefits: None
Voting Members: 16 Other Members: 0
Non-Voting Members: 0 Created by: Incorporated in 1930
Length of Terms: 3 years, no term limits
Frequency of Meetings: annual meeting last Saturday in April. Regular meeting in March, June, September, December
Address: 10939 Highway 281 Dunseith, ND 58329
Phone: 701-263-4390 Ext. 0
Fax: 701-263-3169
Website: http://www.peacegarden.com/
Email: Admin@peacegarden.com
Contact: Tim Chapman
The board of directors sets policy and regulations, and gives direction to the superintendent of the Peace Garden. Sixteen members serve on the of Board of Directors; 7 from United States; 7 from Canada; one appointee of the Premier of Manitoba; and one appointee of the governor of North Dakota. Website: http://www.peacegarden.com

Member Name Position Work County Appt. Date Term Ends
Albrecht, Ed Canadian Representative - Elected Regional 6/30/2021
Bye, Donna American Representative - Elected Ward 6/30/2020
Chrisp, Bernard Canadian Representative - Elected Regional 6/30/2020
Dobbie, Dorothy Canadian Rep - Vice President (204) 940-2716 Regional 6/30/2019
Felstead, Richard H. Canadian Representative - Elected Regional 6/30/2019
Jelsing, Cathy American Representative - Governor's Appointee Pierce 7/1/2017 6/30/2020
Kudelka, Lisa American Representative - Elected 6/30/2021
Langager, Tyrone Dr. American Representative - Elected Ward 6/30/2019
McCoullough, Marshall President - American Representative - Elected (701) 282-3249 Regional 6/30/2019
Saxby, Judy Canadian Representative - Elected Regional 6/30/2019
Steckler, Jenny American Representative - Elected 6/30/2020
Storie, Jerry Canadian Representative - Elected Regional 6/30/2021
Thomsen, Charlie President - Canadian Representative - Elected Regional 6/30/2020
Welch, Wes American Representative - Elected 6/30/2019
Zaderaka, Dean American Representative - Elected 6/30/2021
Vacancy Canadian Representative - Premier's Appointee Voting Member - Term Ends August 31, 2018